Dva milióny korún za posledné dva roky investovala obec Beckov do opravy hradu, ktorý je jej majetkom.

Peniaze použili na zrekonštruovanie juhovýchodného múru a delovej bašty. Práce obec financovala z vlastných zdrojov a miliónového úveru. Opravené objekty skolaudovali v septembri.

Starosta Karol Pavlovič hovorí, že sa chceli vyhnúť havarijným stavom. "Vytypovali sme lokality, ktoré je potrebné postupne prioritne opravovať," povedal. Obec je vlastníkom hradu od roku 1991. Podľa starostu za posledné dva-tri roky nezískali od štátu na túto národnú kultúrnu pamiatku peniaze, ktoré by výrazne pomohli. "Hrad potrebuje minimálne päť rokov po sebe po päť miliónov, aby sa stabilizovali jednotlivé časti a potom ďalšie financie, ktoré by dotvárali interiér a exteriér," tvrdí starosta.

Zo splácania miliónového úveru nemajú v Beckove obavy. "Aj napriek nedostatku finančných prostriedkov vieme túto vec vykryť a vieme ten úver splatiť," hovorí starosta. Obec má vyšší príjem na dani z nehnuteľnosti, lebo v jej katastri si Tesco postavilo sklady pre celé Slovensko. "Začali sme budovať malý priemyselný park, kde by postupne mali pribudnúť menšie firmy," doplnil Pavlovič.

Peniaze na ďalšie opravy hradu chce Beckov získať od štátu aj z eurofondov a podľa starostu už majú pripravené niektoré projekty. "Je to naše dedičstvo. Chceme získať čo najviac prostriedkov, aby sa hrad zachránil pre ďalšie generácie," hovorí.

Pamiatkari odhodlanie obce zachrániť hrad oceňujú. Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková povedala, že je ojedinelé, aby si obec zobrala úver na opravu kultúrnej pamiatky. Vlastníci sa väčšinou orientujú na pomoc od štátu.

publikované v SME 19. 9. 2006