Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Kláštorisko - dovolenka v stredoveku

Kláštorisko - dovolenka v stredoveku

Myšlienka duchovnej i hmotnej obnovy stredovekého kartuziánskeho kláštora privádza do Slovenského raja každoročne niekoľko desiatok slovenských i zahraničných dobrovoľníkov. Projekt neziskovej organizácie Kláštorisko privíta počas letných mesiacov nielen zvedavé oči návštevníkov, ale aj ochotné ruky pomocníkov.

História kláštora siaha až do 13. storočia. V jeho druhej polovici sa na tej istej planine, na ktorej dnes stoja pozostatky Kláštoriska, zachránili obyvatelia Spiša pred nájazdmi Tatárov. Z vďačnosti za záchranu, ktorú im Letanovská skala ponúkla, rozhodli sa vystavať tu kostol. Neskôr boli na toto miesto pozvaní kartuziáni, ktorí tu založili svoj kláštor. Rád kartuziánov založil mních sv. Bruno roku 1084 vo Francúzsku. Pravidlá rádu sú veľmi prísne: celoživotná mlčanlivosť, zákaz vstupu žien do kláštora (jedinú výnimku mala mecenáška Hedviga) či život v celách - malých domčekoch so záhradkou. Hlavnou náplňou práce kartuziánov bolo prepisovanie kníh, o čom svedčia archeologické nálezy. Pokiaľ sa nevenovali pisateľskej práci udržovali chod kláštorného komplexu ako samostatnej jednotky. Sami si dopestovali väčšinu potrebných plodín. Prijímali pocestných i duševne chorých, ktorých liečili najmä izoláciou od okolitého sveta. Bohužiaľ, z rovnakého dôvodu, ktorý stál pri vzniku Skaly útočiska, bolo toto posvätné miesto zničené. Veľmi dobrá obranná poloha sa zapáčila najskôr husitom a neskôr bratríkom. Spišská župa bola nútená roku 1543 kláštor zničiť.

Viac ako 400 rokov čakali zrúcaniny na svoje objavenie. Od roku 1983 sa datuje začiatok archeologických prác, na ktoré postupne nadviazali dobrovoľníci zo Slovenska i zahraničia, ktorí sa už viac ako 20 rokov podieľajú na záchrane a obnove tohto unikátneho kláštorného komplexu. Bez akejkoľvek podpory od štátu zachraňujú tento stredoveký chrám pre budúce generácie. A tu niekde sa nachádza priestor pre dobrodružné duše. Ak budete mať v lete cestu cez Slovenský raj, pokojne sa zastavte aj na Kláštorisku. Nechajte sa previesť kláštorom a pokiaľ sa vám to zapáči, určite vás nechajú na tomto čarovnom mieste aj prenocovať. A pre tých najobetavejších odporúčam prihlásiť sa na jeden z letných turnusov, počas ktorého budete mať možnosť postaviť, kameň za kameňom, svoj vlastný kúsok kláštora. Ak vám to ide lepšie jazykom, pokojne môžete sprevádzať turistov. Čokoľvek pre Kláštorisko urobíte, vráti sa vám to niekoľkonásobne späť. Na veku ani na skúsenostiach nezáleží. Na tomto mieste si každý svoju úlohu nájde. Na stránke www.klastorisko.sk sa dozviete aj u koho sa treba prihlásiť na turnusy.

Zdroj Pravda.sk, foto: Klastorisko.sk

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Thanks to those who came out

Thanks to those who came out to the Beijing Community Dinner tonight with us. It was a fun dinner indeed. Great crowd and great conversation!

------------------------------------------------------

646-223 dumps | 646-230 braindump | 646-656 | VCP-410 dumps

 

 

bowlingdigital.ru

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,