Detail pamiatky

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/www/www.pamiatky.net/html/includes/common.inc(1352) : eval()'d code on line 303.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/www/www.pamiatky.net/html/includes/common.inc(1352) : eval()'d code on line 327.
od admin
Warning: pg_query() [function.pg-query]: Query failed: ERROR: relation "system" does not exist LINE 1: SELECT * FROM system WHERE type = 'theme' ^ in /data/www/www.pamiatky.net/html/includes/database.pgsql.inc on line 125

Warning: ERROR: relation "system" does not exist LINE 1: SELECT * FROM system WHERE type = 'theme' ^ query: SELECT * FROM system WHERE type = 'theme' in /data/www/www.pamiatky.net/html/includes/database.pgsql.inc on line 144

Čachtický hrad

1309 c. Chehte; Čachtice


Kraj: Trenčín | Okres: Nové Mesto nad Váhom | Obec: Čachtice

Prístup:

ŽSR Čachtice (3km od hradu), Višňové (500m) a Nové Mesto nad Váhom (8km), SAD Čachtice. Z mestečka, od zast. SAD pri kostole sa dostaneme na hrad, mierne vystupujúc holým vápencovým chrbtom - 3/4 h.


Mapa:
GPS súradnice N 48° 43.51' E 17° 45.62' .

Ak máte track log pre GPS, možete ho pridať.
Prístup autom:

Autom až pod hrad po poľnej ceste, alebo z námestia Čachtíc (parkovanie) popri kostole po

na hrad.
Akciové pobyty :
Popis prístupu:

ŽSR Čachtice (3km od hradu), Višňové (500m) a Nové Mesto nad Váhom (8km), SAD Čachtice. Z mestečka, od zast. SAD pri kostole sa dostaneme na hrad, mierne vystupujúc holým vápencovým chrbtom - 3/4 h. Ďalšie pešie prístupy na hrad vedú z obce Višňové, po od železničnej stanice Višňové cez cestu, potom strmým skalnatým svahom hradného vrchu - 3/4 h. Ďalšia trasa po , prichádzajúca od Nového Mesta nad Váhom, cez most, potom poľnou cestou; obchádzajúc hradný vrch a v závere strmo borovicovým lesíkom - 1/2 h. Autom je hrad prístupný až po lúku pod hradom, ale odporúčame v tejto nádhernej prírode radšej prechádzku.

Popis okolia:

Okolité pamiatky: kaštiele v Čachticiach, kostoly v Čachticiach, Beckov.
Čachtický hradný vrch je štát. prír. rezerváciou na ploche 13,7ha sa ochraňuje vzácna stepná a lesostepná suchomilná flóra a zriedkavé druhy hmyzu. Z Višňového smerom na Starú Turú do rekr. strediska Dubník (vodné nádrže, kúpanie, vodné športy, možnosti ubytovania) - 3 až 3 a 1/2 h.

Služby:
psom vstup povolený táborenie piknik výhľady rodinný výlet túra bicykel na koni 
Ostatné zaujímavosti:

Na Čachtickom hrade žila vraj najmasovejšia vrahyňa v našich dejinách Alžbeta Báthoryová (1560-1614), manželka župana a hlavného kapitána uhorských vojsk Františka Nádasdyho. Za vyše štvrťstoročie - od 1585 do 1610 - zavraždila na svojich majetkoch, hlavne však na Čachtickom hrade vyše šesťsto mladých dievčat (aj niektoré šľachtičné). O jej činoch sa od začiatku vedelo, masové vraždenie vyvolávalo odpor poddaných, preto kráľ Matej II. Nariadil v roku 1610 palatínovi Jurajovi Thurzovi zločiny vyšetriť. Thurzo Alžbetu Báthoryovú usvedčil a odsúdili ju na doživotné väzenie na Čachtickom hrade, kde o štyri roky zomrela. Tieto udalosti sa stali námetom mnohých umeleckých diel a môžete si o nich podrobnejšie prečítať v knihách, alebo si pozrite krátke video.

Mestečko na styku severnej časti Malých Karpát a považského výbežku Podunajskej nížiny, 6km na JZ od Nového mesta nad Váhom. Územie bolo osídlené už v neolite a rímsko-barbarskom období, čo dokazujú mnohé archeologické nálezy. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1263. V roku 1392 dostali Čachtice výsady mestečka s trhovým a jarmočným právom a vyvíjali sa ako zemepanské mesto.

Literatúra: Križanová/Puškárová: HZKS, Súpis pamiatok na Slovensku ©

Adresa a kontakt:
Čachtice
Čachtice


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".
napísal Muhammad usman, Pia, 14/01/2011 - 19:30

This experience inspired me to want to share my vulnerability and let many of you know you are not alone in your food dilemmas70-620This experience inspired me to want to share my vulnerability and let many of you know you are not alone in your food dilemmas350-050This experience inspired me to want to share my vulnerability and let many of you know you are not alone in your food dilemmas
pass4sure 642-873 \ pass4sure 642-583 \ pass4sure 642-165 \ pass4sure 352-001 \ pass4sure 642-374 \ pass4sure 642-384 \ pass4sure 650-568