Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Eberhard hrad

Yberhard, Vodný hrad v Malinove


Kraj: Bratislava | Okres: Senec | Obec: Malinovo

Stručný popis:
Bývalý vodný hrad, ktorý stál na mieste dnešného kaštieľa v Malinove.
História:
Obec v západnej časti Žitného ostrova sa spomína už v roku 1209 v súvislosti s tamojším vodným hradom. V 13.storočí bol súčasťou svätojurského panstva a dlhší čas patril grófom zo Sv.Jura a Pezinka. V 15. storočí sa majetky rozdelili na časť malinovskú a svätojurskú. Neskôr sa stal centrom samostatného eberhardského panstva. V 17.storočí patril začas aj Illesházyovcom a v rokoch 1677-1680 sa vtedajší majiteľ arcibiskup Szelepcsényi podujal na základnú prestavbu objektu a zriadil tu aj kaplnku. Na mieste pôvodného vodného hradu, postavil renesančný kaštieľ, ktorý bol tak isto ako vodný hrad chránený vodnou priekopou, z ktorej sa časti v rôznom stave aspoň v náznaku zachovali.
Exteriér:
Hrad mohol byť bol troj, alebo štvorkrídlová stavba obohnaná vodnou priekopu.
Súčasný stav:
Zachovala sa nám akurát možná plocha na ktorej sa rozprestieral hrad. Určujú ju pomerne veľké a hlboké vodné priekopy, ktoré ho chránili zo všetkých strán. Ich pozostatky sú čitateľné v teréne dodnes ako vidno aj na fotografiách.
Celkový pohľad na vstup vodná priekpa zboku pohľad zozadu


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,