Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Modrý Kameň hrad

1290 Keykkw, 1446 Kekkew, Kékkő, Blauenstain


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Veľký Krtíš | Obec: Modrý Kameň

Stručný popis:
Zrúcanina hradu situovaná na vyvýšenine nad mestečkom, dolný hrad sa po prestavbe na kaštieľ zachoval. Spolu s kostolom na susednej vyvýšenine dominuje okoliu obce.
História:

Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia. Najstaršie zmienky sú z rokov 1278 a 1290. Majiteľmi boli od začiatku Balašovci. Podobu hradu v ranom stredoveku zotreli časté prestavby vyvolané stálymi bojmi na okolí. V prvej polovici 15. stor. vybudovali na dolnom nádvorí gotický palác, ktorý padol za obeť Turkom pri dobytí hradu v roku 1575. Pri odchode Turkov z Modrého Kameňa hrad v roku 1593 zničili. Hrad obnovili a znovu opevnili v rokoch 1609-1612, v tom čase vznikli aj delostrelecké plošiny. Následná úprava je z roku 1681. Avšak krátko po dokončení stavebných prác rákóciovské vojská hrad v roku 1683 opäť zničili. V roku 1730 si Balašovci postavili sčasti na základoch dolného gotického hradu pohodlný barokový kaštieľ, ktorý sa v pôvodných konštrukciách zachoval dodnes. Hornú časť hradu už neobnovili, jeho plochu a hradné ruiny využili na záhradnú úpravu. Ďalšia baroková úprava bola charakteristická výstavbou hradnej kaplnky, ktorú dokončili a zariadili v roku 1759. V roku 1813 prevzal hrad do svojho majetku župan Forgáč z Gýmeša (Jelenca) a Haliča, po ňom gróf Károly. Jeho dcéra Gabriela Almášiová ho v roku 1923 predala štátu a odsťahovala sa do Maďarska. Od tých dôb je v rukách štátu a v roku 1991 sa kaštieľ stal Múzeom SNM.

Interiér:
Klenuté miestnosti a klenuté arkádové chodby. Kaplnka s emporou zaberá dve podlažia.
Exteriér:
Horná, goticko-renesančná pevnosť postavená na brale nad obcou s predsunutým delovým opevnením je dnes neprístupnou zrúcaninou. Hradné múry majú zachované niektoré otvory, najmä arkiera a okien. Dolná, obytná časť je postavená na nižšej terase s pôdorysom v tvare nepravidelného U, prístupná kamenným hlavným portálom, do ktorého ústi most vedúci cez hradobnú priekopu. Obytná časť vznikla barokovou prestavbou dolného hradu, prístavbou kaplnky a dvorového traktu. Výrazným prvkom tejto úpravy je trojosový vstupný rizalit so štítovou nadstavbou. Vstupné priečelie kaplnky je situované do nádvoria, zvýraznené trojuholníkovým štítom. Nad kamenným portálom schodišťa, vedúceho do horného hradu, je nápisová tabuľa s historickými údajmi o vzniku a vývoji hradu, osadená po roku 1813 Forgáčovcami. Tabuľa datuje vznik hradu do roku 1237. Prechod medzi dolným a horným hradom tvorí múr, uzatvárajúci dolné nádvorie, do ktorého je situované priamočiare schodište niekdajšej parkovej barokovej úpravy. Úpravy v 19. a 20. storočí sa dotýkali najmä fasád. Fasády s renesančnými portálmi a s arkádou v nádvorí majú v časti do dvora dôležité funkčné prvky objektu zvýraznené architektonizovanými štítmi.

Súčasný stav:
V kaštieli je dnes sídlo Múzea bábkarských kultúr a hračiek SNM. Areál sme navštívili 7/2002. Nádvorie je prístupné, ale do záhrady - miesta zrúcaniny hradu sme neboli vpustení ani po hodinovom dohadovaní sa. Snáď sa nám to pri nejakej ďalšej návšteve podarí, a prinesieme aj fotografie zrúcaniny.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Nedavno sme navstivili hrad

Nedavno sme navstivili hrad Modry Kamen. Pocas nasej navstevy tam zavital este aj starsi nemecky hovoriaci parik. Boli sme nemilo prekvapeni, ked sme zistili, ze nikto z pritomneho personalu neovladal ziadny cudzi jazyk a teda nikto nabol schopny vysvetlit cudzincom ake expozicie su v hrade.potom im pomohla moja svagrina, ktora sa s tymto parikom dohodla po anglicky.na tomto hrade by mali cudzinci platit maximalne tak polovicne vstupne, nakolko z vykladu nemaju vobec nic. pracovnici im nevedeli poskytnut ani len cudzojazycneho sprievodcu v tlacenenj forme a v samotnych expoziciach chybaju cudzojazycne vysvetlivky a napisy na sklenych vitrinach. moj nazor je taky, ze na takychto historickych a turisticky zaujimavych miestach nemaju co robit ludia, ktory neovladaju aspon jeden cudzi jazyk s vynimkou madarciny, ktora je v tych koncinach asi samozrejmostou.
a teda je velmi smutne poznanie, ze v dnesnej dobe, ked uz male deti v skole maju povinny cudzi jazyk, na takomto poste pracuju ludia bez jeho znalosti.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,