Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Považský hrad

Bystrica, Bystrický hrad, Bistrizza


Kraj: Trenčín | Okres: Považská Bystrica | Obec: Považská Bystrica

Stručný popis:
Zrúcanina hradu na strmom vrchu na pravom brehu Váhu, malebná, neodmysliteľná silueta Považia. Priamo nad Považským Podhradím, miestna časť Považskej Bystrice., Považské Podhradie
História:
Tunajší kráľovský hrad postavili v druhej polovici 13. storočia na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá písomná zmienka hradu "Bystrizza" je okolo roku 1300, ako kastelánmi spravovaného kráľovského majetku. Začiatkom 14. storočia ho tak ako väčšinu hradov na Považí vlastnil Matúš Čák. V roku 1458 ho kráľ Matej Korvín daroval Ladislavovi Podmanickému. Keď Ladislavov syn zahynul v bitke pri Moháči, jeho synovia Ján a Rafael začali vládnuť "pod dvoma kráľmi". Ako prívrženci Zápoľského mali prepáčené aj výtržníctva v okolí a naopak druhý kráľ - Ferdinand - vyslal proti nim vojsko, ktoré sa tiež dopúšťalo pri ťažení proti nim na násilnostiach. Správali sa ako dobyvatelia, Považský hrad však nedobyli. Majitelia posilnení víťazstvom začali naplno realizovať lúpežníctvo a dobyvačnú politiku voči okolitým hradom. Získané prostriedky venovali aj na opravu objektov rozšírenie hradu. Veľký požiar 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšírili o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia roku 1558. Ďalší majitelia, silný a vplyvný rod Balašovci, napriek opravám hradu v roku 1631 opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového, renesančného kaštieľa pod hradom. Zaplietli sa do protihabsburského povstania organizovaného Vešelénim a za účasť na tomto sprisahaní im všetky majetky zhabali, hrad dobylo a poškodilo vojsko cisára Leopolda I. Zhabaný majetok odkúpila rodina Sapáriovcov, tí si však za sídlo zvolili takisto kaštieľ. Keď ho v roku 1684 znovu obsadili povstalci, cisárske vojsko hrad znovu dobylo a obsadilo. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal 1698 zničiť. Tunajšie panstvo po 1895 kúpil barón Popper.

Exteriér:
Strmá vyvýšenina na pravom brehu Váhu poskytovala vhodný priestor na výstavbu hradu. Najstaršou časťou hradu bola veža, stojaca na najvyššom bode brala, a gotický palác. Pristavené veľké predhradie oválneho tvaru obklopoval hradný múr, ktorý chránili zo SV dve hranolové veže. Súčasne vznikol rozšírením predhradia aj veľký reprezentačný palác. Vnútorné nádvorie obsahovalo hospodárske budovy a cisternu na vodu. Vstupnú bránu chránila hranolová veža s barbakanom. V 16. storočí adaptovali starý palác a vykonali ďalšie opravy ostatných budov. V 17. storočí, podľa konfiškačného zápisu, mal hrad okrem iných miestností panskú spálňu na východe obloženú drevom, ďalšiu spálňu pre hostí, panské izby so zeleným tabuľovým sklom na oknách proti silnému juhovýchodnému slnku, arkádovú chodbu so stĺpmi z dubového dreva ktorá ústila na malé nádvorie. Na prízemí hradu bola pekáreň, kuchyňa, priestranné zásobárne, práčovňa, umyváreň a štyri kúpeľne. V interiéri hradu boli dokonca závesy nad oknami panských izieb, nad posteľami obrazy alebo kožušiny ulovených zvierat, okolo múrov spoločenských miestností boli drevené lavice a na stenách viseli obrazy uhorských kráľov a erby pánov hradu.
Súčasný stav:
Čiastočne sa zachovali múry paláca, veží a opevnenia. Na paláci sú viditeľné otvory okien, miestami so zachovanými renesančnými rímsami. Z bývalých hospodárskych budov, postavených na nádvorí, sú viditeľné len časti múrov, prípadne ich základy. V niektorých priestoroch sú zvyšky renesančných klenieb. Hradné múry sú staticky narušené a súčasný vlastník - KST, nemá na záchranu hradu prostriedky. K hradu patria aj rozsiahle a zaujímavé pozemky pod hradom až po úpätie hradného vrchu. Ich predajom developerom, by sa vhodným zazmluvením dali určite nájsť prostriedky na zakonzervovanie hradu. Hradu však okrem energickejšieho vlastníka chýba aj podpora miestneho zastupiteľstva.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Vážení priatelia

Vážení priatelia Považského hradu ( hradu Bystrica )

V prílohe Vám zasielam pracovný harmonogram stretnutia , ktoré sa uskutoční
v Považskom Podhradí 7.júna 2008 v kultúrnom dome o 10. hodine doobeda.

Verím, že toto stretnutie bude mať prínos pre záchranu hradu Bystrica.

Pracovný harmonogram si môžete prečítať tu :

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=40051#40051

Zmena programu je samozrejme vyhradená podľa situácie.

Thank you for sharing this

Thank you for sharing this post. This is a very useful and informative materials. Good post and keep it. Websites are always helpful like 70-448 and 646-671 in one way or with 1Y0-A24 and 640-721 On the other hand, this is amazing stuff, in any case, this is a good way to begin updating your dreams in the world of reality.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,