Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Šuriansky hrad

hrad v Šuranoch, Šurany


Kraj: Nitra | Okres: Nové Zámky | Obec: Šurany

Stručný popis:
Zaniknutý hrad v Šuranoch, dôležitý bod počas tureckej okupácie, neskôr úplne zničený.
História:
Obec sa nachádza 9km severne od Nových Zámkov. Obec je osídlená už od Neolitu. Už v roku 1226 bola farnosťou a majetkom ostrihomského arcibiskupa. Koncom 14.storočia tu bol postavený hrad, ktorý často menil majiteľa. Po Stiborovcoch (do r.1434) patril Országhovcom (koncom 15.storočia) Františkovi Nyárymu (1525-1553), Bosnyákovcom (od r.1613) a od prvej polovice 18.storočia Karolyiovcom. 

Za čias tureckej okupácie bol hrad dôležitým vojenským strediskom ako predpolie Nových Zámkov. V rokoch 1663-1684 bol v rukách Turkov. Za rákoczyiovského povstania bol úplne zničený. Nielen hrad ale aj obec bola za čias tureckej okupácie úplne zničená, takže musela byť za čias Karólyovcom úplne obnovená.


Viac
Exteriér:
Súčasný stav:
Hrad bol zničený po roku 1709, odvtedy spustol. Dnes ani nie je možné ľahko nájsť jeho polohu, existuje len malá terénna nerovnosť v meste Šurany, ktorá naznačuje, že tu kedysi stála fortifikácia.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,