Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Betlanovce kaštieľ

Thurzovský kaštieľ, Betlanovský kaštieľ, Bethlenfalva


Kraj: Košice | Okres: Spišská Nová Ves | Obec: Betlanovce

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ s areálom v starobylej obci Betlanovce.
História:
Najvýznamnejšia stavebná pamiatka Betlanoviec - kaštieľ, má spojitosť s Thurzovcami. V roku 1564 ho dal postaviť Peter Feigel, ktorého manželka Katarína bola dcérou Magdalény Bobstovej, ženy levočského mešťana a sestry Alexeja Thurzu, kremnického komorného grófa. Kaštieľ bol po roku 1945 dosť zanedbaný a keď sa v rokoch 1955-1960 rekonštruoval (pritom sa opravilo nástenné sgrafito nad vstupným portálom), obnovila sa aj drevená galéria okolo prvého poschodia. Je významnou architektonickou pamiatkou ako prvý renesančný kaštieľ tohto typu na Slovensku.
Exteriér:
Má medzi renesančnými kaštieľmi osobitné postavenie. Nie je to opevnená budova a jej bloková hmota sa dokonca ani navonok neuzatvára, nemá nárožné veže a zo všetkých strán ju obkolesuje vo výške prvého poschodia drevená galéria. Typ tohoto kaštieľa sa odvodzuje zo stavieb renesančných letohrádkov, najmä kráľovského letohrádku v záhrade pražského hradu, tzv. Belvedere. Rovnako zo všetkých strán sa ukončujú múry štítkovou atikou, ktorá zvonku zakrýva pultové strechy. Jej tvar (štvrťoblúčiky tzv. Lastovičieho chvosta s poloblúčikom vloženým do jeho stredu) prišiel na naše územie z talianskej architektúry (cimburie). Kaštieľ bol po roku 1945 dosť zanedbaný a keď sa v rokoch 1955-1960 rekonštruoval (pritom sa opravilo nástenné sgrafito nad vstupným portálom), obnovila sa aj drevená galéria okolo prvého poschodia. Je významnou architektonickou pamiatkou ako prvý renesančný kaštieľ tohto typu na Slovensku.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,