Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Bučany kaštieľ

Zayovský kaštieľ v Bučanoch.


Kraj: Trnava | Okres: Trnava | Obec: Bučany

Stručný popis:
Neskorobarokový dvojtraktový kaštieľ s pôdorysom v tvare U, upravený na sýpku.
História:
Kaštieľ postavili v druhej polovici 18. storočia v barokovom slohu a pôvodne patril pravdepodobne Michalovi Pongrácovi. Od neho ho kúpil peter Zay a Zayovci ho vlastnili od roku 1771. Od nich prešiel do vlastníctva rodiny Fould-Springer. Tí na kaštieli dali zamurovať okná a upravili vnútornú dispozíciu tak, aby mohol slúžiť ako sýpka. Po vojne prešiel do rúk Štátnych majetkov a v roku 1982 ho kúpila Slovenská kniha, ktorá v ňom chcela zriadiť sklad kníh. V roku 1998 kaštieľ bez akéhokoľvek zásahu pradala. Od roku 2001, keď na kaštieli vietor strhol mohutnú strechu, sa kaštieľ mení na ruinu.
Interiér:
Vo vstupnej časti sa nachádza veľký trojloďový podjazd s nástupom na hlavné schodisko. Ďalšie schodiská boli v krídlach kaštieľa. Miestnosti na prízemí majú pôvodné pruské klenby so štukovým dekorom a na poschodí sú rovné stropy. Pivnice majú valené klenby. Na poschodí dominuje schodisková hala. Na stenách maľby.
Exteriér:
Dvojpodlažná podpivničená budova s pôdorysom v tvare U - tri krídla vytvárali čestné nádvorie obrátené smerom do dvora. Objekt bol pokrytý manzardovou strechou. Fasáda hlavného krídla je členená rizalitmi a celý objekt horizontálne delí kordónová rímsa. Okná mali kamenné ostenia a štýlové mreže. Centrálne umiestnený rokokový vstupný portál je kamenný, s polkruhovým, mierne stlačeným uzáverom. Okolo kaštieľa park.
Súčasný stav:

Pôvodná dispozícia ostala zachovaná. Kaštieľ je upravený na sýpku a po strhnutí strechy značne chátra. Je zrejmé, že objekt bez strechy sa rýchlo zmení na ruinu.


Viac


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Webové stránky sú vždy

Webové stránky sú vždy užitočné v jednej ceste alebo iný, tak ako tak, Cisco CCNA wireless dobrý spôsob, ako začať na rekonštrukciu svoje sny do sveta reality. Interesting post vole mcse exams Práve som vaše stránky a zároveň surfovať na microsoft 70-270 a zistil ho veľmi užitočné pre určenie typu priechodu. Obsah je naozaj úžasný. Budem definovateľné chcete začať niečo takéhoto po ukončení mojej skúšky. nace certification

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,