Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Divín kaštieľKraj: Banská Bystrica | Okres: Lučenec | Obec: Divín

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ na úpätí hradného vrchu. Nachádza sa priamo v centre obce - výrazná dominanta obce.
História:
Kaštieľ postavil v roku 1670 v podhradí na mieste stredovekého hrádku z 15.storočia, ktorý bol súčasťou hradného areálu hradu Divín. V priebehu 16. a 17.storočia kaštieľ postupne rozširovali. Dnešný vzhľad neskororenesančného kaštieľa s pôdorysom v tvare písmena L, opevneným nádvorím a zosilnenými nárožnými bastiónmi neovplyvnili ani úpravy v 18. a 19.storočí.
Kaštieľ na ilustrácii Mariána Velbu Foto: Mózer © Foto: Robo Mazánik ©
Interiér:
V miestnostiach sú gotické a renesančné klenby, v bastiónoch väčšinou trámové stropy. Súčasťou interiéru je aj skládka nádherných dverí, funkčné schodište a pozostatky novších kachľových pecí.
Klenby v interiéri Interiér bašty a kachle Odkryté múry hrádku Interiér kaštieľa - prízemie
Exteriér:

Dvojkrídlový poschodový objekt so štyrmi nárožnými bastiónmi a výraznou vysokou valbovou strechou na drevených konzolách. Sgrafitové pásy členia pocitovo architektúru fasád. Výrazným prvkom je sústava oporných pilierov. 

Celý objekt a hrad Čelná časť opevnenia Bočná časť opevnenia a kaštieľ Vstupná brána
Kaštieľ a nádvorie Východná bašta Južná mohutná bašta Severná bašta
Súčasný stav:
Veľmi pôsobivá stavba uprostred dediny. Samotný kaštieľ je skrytý za svojim rozľahlým opevnením s bastónmi. Nad vstupnou bránou nádherná drevená arkádová konštrukcia s portálom. V objekte sú zachovalé drevené ochoze zvonku a v interiéroch renesančné klenby a trámové stropy. V súčasnosti prebieha priamo v interiéri výskum hrádku a preto je prízemie kaštieľa odkopané. Nám sa podarilo nazrieť aj dovnútra.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,