Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Stupava kaštieľ

Pálffyovský kaštieľ, Stupavský kaštieľ


Kraj: Bratislava | Okres: Malacky | Obec: Stupava

Stručný popis:
Novorenesančný Pálffyovský kaštieľ s parkom zo 16. až 17.storočia, postavený v tvare U v Stupave. Nachádza sa pri kostole v centre obce Stupava.
História:
Na mieste dnešného kaštieľa stálo pôvodne menšie šľachtické sídlo. V roku 1553 bolo v majetku Serédyovcov, v 16. a 17. storočí aj príslušenstvom Pajštúnskeho hradu. V polovici 17. storočia pôvodný objekt P. Pálffy prestaval na ranobarokový opevnený kaštieľ. Opravy a dostavby sa uskutočnili v polovici 18. storočia. V tom čase vzniklo čestné nádvorie a kaplnka. Baroková výmaľba kaplnky a reprezentačných priestorov bola od K. Lotza. Károlyiovci, ktorí sa stali majiteľmi kaštieľa v roku 1867, prestavali objekt v romantickom duchu s použitím rokokových vzorov. V tom istom roku založili aj prírodný park. Za druhej svetovej vojny kaštieľ poškodili, obnovili ho v rokoch 1956-58 podľa projektov R. Hirtha.
Interiér:
Okolo nádvoria obieha klenutá chodba, na prízemí sa zachovali renesančné klenby. Kaplnka zaberá dve poschodia.
Exteriér:
Poschodová budova trojkrídlovej dispozície s nárožnými hranolovými vežami a kaplnkou na konci bočného krídla. Fasáda v historizujúcich slohoch čerpá z barokovo-rokokových vzorov, miestami po úpravách na prelome storočí, nesie znaky secesie. Zdôraznená stredná trojosová honosná časť dispozície aj vo fasádach. Vstupný bosovaný portál je prístupný premostením nad niekdajšou priekopou. Vo vrchole atika so štítom a nadstavcom, stredná časť s rizalitom.
Súčasný stav:
Kaštieľ sa využíva ako sociálny ústav. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia. Po oprave strechy upravujú vonkajšie fasády kaštieľa. Po rekonštrukcii by mal byť jeho účel nezmenený.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,