Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Rotunda dvanástich apoštolovKraj: Nitra | Okres: Nové Zámky | Obec: Bíňa

Stručný popis:
Románska rotunda dvanástich apoštolov v Bíni v susedstve kostola., Bíňa
História:
Pochádza z 12. storočia. Rotunda je stavaná v románskom slohu. Budova bola v roku 1683 poškodená a obnovená bola až po roku 1755 v barokovom slohu. Po prestavbe pribudli dve okná a na strop i bočné steny sa namaľovali barokové fresky. Po renovácii vykonanej po druhej svetovej vojne z bočných stien odstránili vrchné vrstvy omietky, našli sa aj pôvodné okná a barokové sa zamurovali. Pristavala sa aj miestnosť pre viacerých ľudí, pretože sa rekonštruoval aj kostol, ale tá bola po dokončení kostola zbúraná.
Interiér:
Po rekonštrukcii boli odstránené poškodené barokové maľby a objavili sa pod nimi románske fresky. Maľby pri oknách zobrazujú apoštolov. V stene je 12 oblúkovitých vyhĺbení, ktoré mohli byť postavené na česť dvanástim apoštolom. Dlažba je z tehál.
Exteriér:
Je postavená z tehál, omietnutá pôvodným postupom (kovový nástroj za uhladenie omietky sa zohrieval v ohni a omietka sa pripekala na stenu), čím pripomína pôvodnú románsku stavbu. Jej strecha v tvare prilby bola krytá šindľom. Na vrchu sa nachádza apoštolský dvojkríž Svätého Štefana. Na štyroch protiľahlých stranách bol viditeľný kríž.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

V roku 326, ktoré sa

V roku 326, ktoré sa zaoberajú kresťanstvo a duchovné diskusie, zavolal stretnutie biskupov zo všetkých častí ríše, vrátane Macarius, biskup Aelia Capitolina, ako Jeruzalem bol ešte volal. Cisár matka, kráľovná Helena, ktorí konvertovali na kresťanstvo, 70-444  bol veľký dojem s biskupom príbeh o smutné zanedbávanie lokalít posvätil živote a smrti Ježiša, a so svojím synom požehnanie, právomoci a prostriedky, odišiel na návšteve Svätej krajiny. JN0-331 V Jeruzaleme sa identifikovať miesto ukrižovania (rock považovaný za Golgotu) a neďalekej hrobky známy ako Anastasis (grécky pre vzkriesenie). Cisár sa rozhodol vybudovať zodpovedajúce svätyni na mieste, ktorá bola obsadená 2. storočia-rímsky chrám a svätyne, ktorá bola podľa miestnej tradície postavená nad miestom, kde bol Ježiš ukrižovaný a pochovaný. Keď boli rímske budovy zbúrané, VCP-410 rad rock-hrobky bolo objavené. Jeden z hrobov bola označená ako u Jozefa z Armithea. Šikmé skalné podložie bolo odrezať okolo tejto hrobky, takže voľne stojace shell (na mieste dnešného Edicule).

všetci viete, že ako

všetci viete, že ako módny priemysel je flourising a je ťažké
sa rozhodnúť, čo kúpiť, a nie kupovať. ale môžete urobiť toto rozhodnutie
ľahko podľa kategórií v 3 spôsoby
1. v prvom rade myslieť, aký typ funkcie je to
2. Aký je váš vzťah s usporiadateľom party
3. Čo bude vašej činnosti tam?
Ak ste užili tieto tri body vo svojej mysli, som si istý, si môžete vybrať
dokonalý oblek. Môžete si vybrať bridal wear  Formálne Tradičné alebo Jednoduchý Traditional. Môžete si tiež vybrať tým, že pôjdete do butiku tým, že nosia krátke Kurta. Ak sa chystáte na svadobný obrad, takže budete
opotrebenie lehnga, svadobné šaty. formal dresses Pakistanskí lehnga alebo indické sárí.
tak existuje veľa možností, ako je
takže výber nie je tak ťažké, ako si myslíš

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,