Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Jurko rotunda

Locus Durco, rotunda Jurko

Rotunda Jurko Kraj: Nitra | Okres: Topoľčany | Obec: Nitrianska Blatnica

Stručný popis:
Rotunda svätého Juraja pod Marhátom, rekonštruovaná pamiatka z 9. storočia nad Nitrianskou Blatnicou, Nitrianska Blatnica.
História:

Archeologický výskum zaradil vznik rotundy do prvej polovice IX.storočia, objavil dva palisádové dvorce z IX. a X. storočia, asi 150 kostrových hrobov, šperky, žarnovy, dechtárske pece a osídlenie dedinského typu na priľahlej lúke Púšť. Cez osadu pri Jurkovi viedla v IX.storočí cestná komunikácia spájajúca Ponitrie s Považím a hradiskami na Morave. Osídlenie tu končí na prelome XIII. a XIV.storočia, vznikla výhodnejšia cesta cez sedlo Havran, dedina sa posunula nižšie do úrodnejšieho kraja. V roku 1530 dala zrekonštruovať kostolík grófka Mária Turzová, zároveň tu bola pristavená pustovňa a stredoveká škola. Dátum tejto prestavby sa dlho v literatúre uvádzal ako počiatok existencie kostolíka.

Prevzaté zo stránky http://www.rotundajurko.sk/, ostatné informácie nájdete na stránke.

Súčasný stav:
Obnovovacie práce na rotunde začalo Združenie Rotunda Jurko v roku 2001. Pamiatka je už obnovená a v posledných rokoch sa združenie venuje úprave okolia.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Hlavnou náplňou činnosti

Hlavnou náplňou činnosti nášho združenia je záchrana a propagácia starorománskej pamiatky – HP0-J24 Rotundy svätého Juraja. Vznik rotundy je datovaný na 1. tretinu 9. storočia. Nachádza sa v horách pod hrebeňom vrchu Marhát v pohorí Považský Inovec nad obcou Nitrianska Blatnica.NS0-163 K rotunde je najľahší prístup z obce po zelenej turistickej značke. Každoročne v nedeľu po sviatku sv. Juraja sa tu konajú púte, NS0-153  ktorých viac ako 500- ročná tradícia nebola prerušená ani za bývalého režimu.

Show off your inner

Show off your inner tomboy.

A ruffly skirt becomes a little more rough-and-tumble when paired with stronger accessories, trendy style like a fitted blazer and statement sandals. “To contrast with the girly skirt and blouse I added a pakistani clothes online tuxedo-inspired jacket and lace-up sandals for a little edge,” says Joelle. Show some skin—just not too much! “It’s fun to show a little leg when embroidered salwar kameez going on a date, especially when the weather gets warmer in the spring,” says Joelle. salwar kurta “But it’s good to keep everything else a little more covered up—so I paired a minidress with a soft ruffled cardigan, a black leather jacket and black booties.”
 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,