Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Stupava kostol

r.k. kostol sv.Štefana v Stupave


Kraj: Bratislava | Okres: Malacky | Obec: Stupava

Stručný popis:
Pôvodne renesančný kostol sv.Štefana z prvej polovice 17.storočia na historickom námestí v mestečku Stupava.
História:
Kostol postavili ako renesančný v prvej polovici 17. storočia. Začiatkom 18. storočia kostol barokovo upravili a v rokoch 1764-1767 bol opäť upravovaný. Opravovali ho aj v roku 1911 a 1935 po požiaroch. Najnovšia oprava fasády a okolia kostola prebehla v roku 2007.
Interiér:
Hlavný oltár je barokový, z čias okolo roku 1750, s obrazom sv.Štefana kráľa z druhej polovice 19. storočia. Po stranách oltára vo výklenkoch a pod nimi barokové plastiky svätcov. Bočné oltáre, kazateľnica a krstiteľnica, skriňa s točenými stĺpmi v sakristii a dva kalichy - všetko barokové, z druhej polovice 18. storočia. V kaplnke sv.Michala oltár s plastikou svätca a oltár sv.Jána Nepomuckého. V kaplnke P.Márie oltár zo začiatku 19. storočia so staršími plastikami svätcov a oltár Piety z druhej polovice 18. storočia.
Exteriér:
Trojičný sakrálny priestor s oblým uzáverom presbytéria so vstavaným chórom na západnej strane, ktorý sa do lode otvára širokou arkádou. Presbytérium zaklenuté českou klenbou. Hlavná loď a bočné lode sú zaklenuté krížovou hrebienkovou klenbou. Na severnej a južnej strane v priestore druhého klenbového poľa sú pristavané kaplnky. Hlavné priečelie kostola členia pilastre s iónskou hlavicou. Do štítkového priečelia je vstavaná veža z roku 1911, členená horizontálnou bosážou, ochozou na krakorcoch a pilastrami s iónskou hlavicou. Veža je krytá barokovou baňou, v nikách sú plastiky svätcov a Krista kráľa.
Súčasný stav:
V súčasnosti je kostol po oprave vonkajšej fasády a úprave okolia a slúži svojmu účelu - konajú sa tu pravidelné bohoslužby.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

n 1930, spoločnosť Baťa

n 1930, spoločnosť Baťa bol dobre-známy a prosperujúci podnik. Výroba obuvi začala až od Tomáša Baťu (1876 - 1932) v roku 1920 úspešne pokračovala a rozšírila aj mimo Zlín, jeho rodné mesto. testking 642-973 Výrobné zariadenia boli založené aj na územie Československa a do zahraničia, napríklad v Chorvátsku (Borovo), Poľsko (Chelmek, testking 70-564 Otmęt), Holandsko (Best), Švajčiarsko (Möhlin), Francúzsko (Hellocourt, Vernon), a to aj mimo Európy v USA (Belcamp), India (Batanagar) alebo Brasil (Batatuba) / 2 /. Baťa založil skupinu počet výrobných zariadení na Slovensko, ktoré boli zjednotené v roku 1940 pod názvom 'Baťa, slovenčina Joint-Stock Company, testking 1z0-007 Šimonovany' / 3 /. Baťa Group, európske príklad Taylor-Ford obchodný model, bol ojedinelý jav v pre-modernej situácii prevažne agrárny Slovensko

Looking For Cheap and

Looking For Cheap and Discount Gucci Handbag or Wallet? Gucci Handbag Sale is your best Gucci Bag provider. Gucci bags tiffany jewelry Ed Hardy Clothing Gucci handbags Ed Hardy Clothing

Don’t

Don’t stress—just wear a dress.

“Come short kurta spring, a short girly dress is always fun to wear on date first date,” notes Christine. “I always feel super flirty and feminine, plus a bold, vibrant stylish eid dresses color shows that you are confident and fun.” You’ll be sending him all the right vibes in this outfit.
Get a little crafty. This fun dress is perfect for sipping cocktails at a Manhattan sidewalk cafe,” says Noel. indian wedding clothes “It was originally a long dress, and I gave it a temporary hem [to turn it] into a most trendy short, flirty minidress length.”
 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,