Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Zemianske Podhradie kostol

Evanjelický kostol


Kraj: [Všetky kraje] | Okres: -- | Obec: -

Stručný popis:
Unikátny ranoempírový evanjelický kostol s centrálnou kruhovou dispozíciou v obci Zemianske Podhradie.
História:
Základy kostola boli položené v roku 1785, dostavaný bol v roku 1801 zásluhou rodiny Príleských. Stavaný bol podľa tradície na základe ideovej skice A. Príleskej.
Interiér:

Okružná protestantská drevená empora, oltár a organ boli zhotovené súčasne so stavbou kostola. Dvojetážový klasicistický stĺpový oltár s mrežovanou ohradou a kazateľnicou má v strede obraz Krista a dvanásť apoštolov. Organ tiež klasicistický so stĺpovou organovou skriňou, má rovnaké členenie ako druhá etáž oltára. Mramorové maľovanie oltára, empory a organu je z roku 1868.

Exteriér:
Stavba je unikátom tohoto druhu v strednej Európe. Jednopriestorový objekt s centrálnou kruhovou dispozíciou a vonkajšou okružnou stĺpovou arkádovou ochozou. Kopulu priestoru kryje ihlancová manzardová strecha. V podstreší je zvon z roku 1821.
Súčasný stav:
Kostol slúži svojmu účelu a prebiehajú v ňom bohoslužby.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Bol postaveny v rokoch 1784

Bol postaveny v rokoch 1784 až 1801. Kostol je ovalneho podorysu so stlporadim okolo celeho obvodu. Zvon v podstresi je z roku 1821. Kostol ma stvoro dveri, ktore vedu na kazdu svetovu stranu a ani jedny nie su hlavne. 70-561 Zasluzila sa on grofka Ester Prileska, ktora zorganizovala zalozenie evanjelickej cirkvi a.v., kostol zafinancovala a dokonca sa vraj podielala na jeho projektovani.HP0-P13

Nedaleko, v budove evanjelickej fare sa dnes nachadza Pamatny dom J.L. Holubyho a L.V.Riznera.
Za povsimnutie stoji aj Kastiel rodin 350-050 Prileskych-Ostroluckych v Zemianskom Podhradi, ktory je znamy Adelou Ostroluckou, niekdajsou laskou L.Stura.

CSS style sheets have made

CSS style sheets have made it easier to handle web pages during web development. CSS or Cascading Style Sheets as the name suggests is a style sheet that allows you to easily link to other documents in your website. It allows you to retain control over the various elements in different web pages of your website. CSS only defines the structure and content presentation of a website it has nothing to do with the design of a website. A single CSS sheet can control the font, positioning, colour and style information of an entire website.
__________________________________________

Pass4sure HP0-Y23| Pass4sure HP0-J43| Pass4sure 1Y0-A17| Pass4sure 642-983| Pass4sure 642-181| Pass4sure 642-741| Pass4sure 117-102| Pass4sure 117-101

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,