Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Stalo sa na hradoch » Historický vojenský tábor v Starej Ľubovni

Historický vojenský tábor v Starej Ľubovni

Stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni ani nie po roku existencie dokázal svoju životaschopnosť. „Minuloročnú letnú sezónu môžem hodnotiť ako veľmi dobrú. Vyťaženie tábora bolo na 50 percent, čo je na prvý rok fungovania celkom slušné,“ uviedol správca tábora Pavol Mišenko. Tento rok historický vojenský tábor opäť rozšíri ponuku služieb a atrakcií. K táboru pribudol spodný val. Na nádvorí tábora sa objavili viaceré domáce zvieratá. „V lete budeme mať stálu šermiarsku scénu,“ priblížil ďalšie zámery Mišenko. Už 26. mája sa uskutoční veľké vojenské ťaženie, na ktorom sa zúčastní približne 100 šermiarov z celého Slovenska, ktorí sa pokúsia dobyť vojenský tábor.

Pri vstupnej bráne stojí od Veľkej noci funkčná kópia stredovekého katapultu s dostrelom do 100 metrov. Pravdepodobne ešte tento rok pribudne v tábore kópia stredovekého obrneného voza, známeho hlavne z obdobia husitských vojen. V nasledujúcich rokoch by tu mali postupne pribúdať aj ďalšie historické zbrane. „Chceme turistom dať možnosť pozrieť si, ako obliehacie stroje vyzerali a ako fungovali,“ uviedol Mišenko. Postupne by mal v stredovekom vojenskom tábore vzniknúť vojenský skanzen historických zbraní. Podobný stredoveký vojenský tábor je jediný na Slovensku, nenachádza sa ani v okolitých krajinách.

Kým v minulom roku sa vstupné do tábora neplatilo, v tomto roku sa bude vyberať vstupné v podobe dvoch ľubovnianskych zlatiek v hodnote 20 korún. V júli a auguste bude vstupné 50 korún, za čo dostanú návštevníci dve zlatky, ktoré budú môcť minúť v areáli tábora. Za zlatky sa môžu návštevníci najesť v Kapitánskej krčme, kde pracovníci tábora ponúkajú kapustnicu, pečenú klobásu, žoldniersky tanier, bosorácku zmes, medové posúchy, ktoré môže zapiť kvasom. Za zlatky si môžu záujemcovia vyskúšať aj niektoré druhy historických zbraní.

V stredovekom vojenskom tábore, ktorý sa nachádza pod hradom Ľubovňa, sa môžu záujemcovia aj ubytovať. Najväčší záujem o ubytovanie majú rôzne školské výlety a skupiny. Ubytovanie poskytuje tábor v dobových stanoch. To sa ukázalo aj ako najväčší problém. „Súčasné deti nosia so sebou mobily a prekvapilo ich, že tam nie sú zásuvky a problém bol, kde si mobily dobijú. S týmto sme naozaj nerátali,“ dodal Mišenko. Počas letných prázdnin je vojenský tábor už plne obsadený.

Prevádzkovateľom Stredovekého vojenského tábora v Starej Ľubovni je spoločnosť Marmon, s.r.o. Jediným vlastníkom spoločnosti je mesto Stará Ľubovňa.

Publikované v SME, 27. 4. 2007 | Copyright © SITA 2007

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Najcennejšie objekt

Najcennejšie objekt zámku je gotický hlavný zámockej veže (bergfrid), ktorá poskytuje krásny výhľad na Tatry a Tri koruny Pieniny. Hrad tvare bola výrazne podpísalo nádherný renesančný prestavby po požiari v roku 1553, začala poľského kráľa Žigmunda augusta. Veľký renesančný palác a západná bašta, ktoré pochádzajú z tohto obdobia, dominujú časti hradu. Posledná veľká rekonštrukcia-meradle bol realizovaný od roku 1642 vďaka primátorovi Scepus Stanislav Lubomirski. Od tej doby niekoľko ďalších barokových objektov rástol v zámku, ako sú kaplnka, palác, vstupné a východnej baštou.

mcdba - mcdst - mcitp

Jedinečné historickej

Jedinečné historickej vojenskej ležanie, umiestnené mimo hradieb a ponúka obraz vojenského života v 16. storočí, je mestom 642-524 Stará Ľubovňa určenia atraktívne návštevníkov '. Kemp je ideálnym miestom pre letné tábory, školské exkurzie a výlety.

Everyone wants to look

Everyone wants to look impressive, fashionable, trendy, smart, stylish and if possible elegant. To a large extent (we can’t change our appearance on a regular basis, we have to live with what we are born with, mostly) our clothes determine whether we will or should fall in the above category of smart, stylish, etc. Most men and women love a pair of denim jeans and they would prefer nothing except denim jeans in case the occasion is informal (not to suggest that people don’t wear denim in case the occasion is formal). Denim has been in fashion for long, whether it is a denim jeans or a denim shirt. All major brands and good and great fashion designers love denim, as a material and they also love to design denim merchandise because a lot of creativity and innovation is possible in case the merchandise is denim. It is therefore not surprising that denim fabric has been in fashion for such a long time and it seems that the trend (of denim shirts, denim jeans

____________________________________________

Pass4sure 000-104| Pass4sure 646-656| Pass4sure 642-654| Pass4sure 642-437| Pass4sure 310-200| Pass4sure PW0-104| Pass4sure BH0-010| Pass4sure 000-151

I have cleared many exams to

I have cleared many exams to be expert in website designing such as ccsa 156-215.70 and mcitp 70-685 also the mcts 70-513 as well as the mcitp 70-686 but at first we design a Web page and start with a blank page and also place elements on that page. Placement of the elements can be critical to whether the design works or is a dismal failure.

Let’s find a new way of success and its most appropriate time to break your old habits and admit that using tables for layout is outmoded and lazy. It's time to move on to CSS layouts, I have admitted this fact and going to focus on it after my IT related exams such as mcts 70-536 and the ccda 640-864 at the last but not least ccnp security 642-637. Lets go jump into the stream of wisdom like my ccdp 642-873.


ccnp security 642-617 | ccna voice 640-461 | mcitp 70-450 | mcts 70-433

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,